Артефакты раскопок Мармарея будут выставлены в музее под открытым небом, который будет построен в Султанахмет.

CHP’li Meclis Üyesinden oldukça şık, anlamlı ve müthiş bir öneri; Dünyanın gözbebeği olan ve milyonlarca turistin akın ettiği Sultanahmet’e Açıkhava müzesi yapılsın ve Marmaray Kazısında çıkan eserler burada sergilensin. İstanbul İl Genel Meclis toplantısında CHP İl Genel Meclis Üyesi Ali Cemal Kimverdi, hazırladığı yazılı önergesi ile Sultanahmet’te yıkılan İl Özel İdare Binası’nın yerine Marmaray Kazısında çıkan eserlerin sergileneceği açık hava müzesi olması için yetkilileri göreve çağırdı.
CHP’liler önerdi: ”Turistlerin gözbebeği Sultanahmet’e Açıkhava Müzesi Yapılsın”
İstanbul İl Genel Meclisinin CHP’li İl Genel Meclis Üyeleri İstanbul’un sosyal, kültürel, sağlık ve eğitim gibi birçok sorunlarını gündeme yazılı ve sözlü önergelerle getirmeye devam ediyor. CHP’liler önergeleri ile ilgili meclis kürsüsünde meclis üyelerine ve İl Özel İdare Bürokratlarına hitap ederek gündeme alınmasını ve çözüm yollarının bulunmasını ve çözüme gidilmesi için mücadele etmeye devam ediyorlar. İstanbul İl Genel Meclisi’nin 2012 yılı Ağustos ayı Meclis oturumunda CHP İl Genel Meclis Üyeleri Ali Cemal Kimverdi ve Müfit Yetkin imzaları ile Meclis Başkanlığı’na verilen ve oy birliği ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine havale edilen yazılı önerge de şunlara değinildi;
KONU: Sultanahmet’te yıkılan İl Özel İdare binasının yeri hakkında
”Açık hava müzeleri milletlerin geleneksel kültür ürünlerini bir bütün halinde koruyan tabii ortamlarında sergileyen bir müze çeşididir. Öyle adlandırılır ki İstanbul’dan öte, dünyanın açık hava müzesidir. Sultanahmet, Semte adını veren Camisi, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Aya İrini, Hipodrom, Arkeoloji Müzesi, Dikilitaşı, Burmalı Sütunu, Yerebatan Sarnıçları, Gülhanesi, Medreseleri, Külliyeleri, evet adeta dünyanın açık hava müzesidir Sultanahmet”
“İstanbul İl Özel İdaresinin uzun yıllar binasının bulunduğu alan, bina yıkıldıktan sonra şu an boş olarak beklemektedir. Talebimiz, dünyanın açık hava müzesi olan Sultanahmet’te ki bu alan Marmaray Kazısında çıkan eserlerin sergileneceği açık hava müzesi olması. Bu konudaki talebimizin Meclisimiz Kültür Komisyonu tarafından incelenmesi ve gereğinin yapılması. Bu amaçla önergemizin Kültür Komisyonuna havalesini saygılarımızla arz ederiz.

источник: Я www.gercekgundem.co

Подобные Железнодорожные Новости

Подобные новости скоростного поезда

О Левент Озен
Каждый год, высокоскоростная железнодорожная отрасль, европейский лидер в растущей Турции. Инвестиции в железные дороги, которые используют эту скорость у высокоскоростных поездов, продолжают расти. Кроме того, благодаря инвестициям, сделанным для транспортировки в городе, сияют звезды многих наших компаний, производящих продукцию отечественного производства. Он гордится тем, что производство турецких скоростных поездов национального масштаба было запущено в дополнение к компаниям, производящим отечественные трамвайные, легкорельсовые и метро. Мы очень рады быть за этим гордым столом.

Будьте первым, кто оставит отзыв

Yorumlar

Этот сайт использует Akismet для уменьшения количества спама. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.