Инвестиции в железнодорожную систему будут освобождены от НДС

Инвестиции в железнодорожную систему будут освобождены от НДС
2023 hedefleri kapsamında yapılacak raylı sistem yatırımları KDV’den muaf tutulacak. Teşvikten belediyeler de yararlanacak
Hükümet, 2023 projeleri kapsamında raylı sistem altyapı çalışmalarına KDV muafiyeti için düğmeye bastı. Buna göre şehir içi raylı ulaşım sistemleri, metro, tramvay, teleferik, telesiyej yatırımları vergi dışında tutulacak. Ayrıca söz konusu yolların hatları, istasyonları, yolcu terminalleri ve durak çalışmaları da muaf olacak. Hükümet, alkollü ürünlerin satışı ve tanıtımına yönelik torba yasa teklifine son anda sürpriz bir madde ekleyerek raylı sistem yatırımlarına vergi teşvikini gündeme getirdi. Teşvikten 2023 hedefleri kapsamında yapılan tüm raylı sistem çalışmaları yararlanacak. Ayrıca vergi muafiyeti sadece Ulaştırma Bakanlığı’na devirde değil, belediyeler arasındaki devir-tesliminde de geçerli olacak. Uygulamanın 31 Aralık 2023’e kadar devam etmesi öngörülüyor.

BELEDİYELER GÜÇLENECEK
Önergeyle yapılan düzenleme, yatırımlarda yerel yönetimlerin de elini güçlendirecek. Hedef, başta şehir içi raylı ulaşım sistemi olmak üzere metro gibi tüm hatların Ulaştırma Bakanlığı tarafından devralınıp bir an önce tamamlanması. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri düzenlemenin özellikle İstanbul’daki dev projeler için gündeme geldiğini ifade ettiler. Karara göre 2023 kapsamında yapılan teslim ve hizmetlere yüklenen vergiler, vergiye tâbi işlemler nedeniyle hesaplanan vergiden indirilecek. İndirimle giderilemeyen vergiler iade edilmeyecek.

источник: www.sabah.com.t является

Reklamlar

Подобные железнодорожные новости

Будьте первым, кто оставит отзыв

Yorumlar

Этот сайт использует Akismet для уменьшения количества спама. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.