В Стамбуле медленно развивается настоящая сеть метро

В Стамбуле медленно развивается настоящая сеть метро
Metroların modern , teknolojik ve banliyo trenlerine göre lüks sayılabilecek konfor yaratan ortam , istasyon ve trenleri ile denk bir banliyo işletmesi şehire yepyeni bir tarz kazandıracaktır.
Birçok metropolde , insanların ana ulaşım aracı olan Metro bizde de büyükşehirlerin artan ihtiyaçları ile birlikte günlük yaşamımıza girdi. Ülkemiz de Metro ismini yakıştırdığımız Karaköy – İstiklal cd. arasında hizmet veren Füniküler hat , her ne kadar ilk metrolardan biri bizdeydi diye etrafta şehir efsaneleri yaratsa da aslında gerçek , hepimizin bildiği gibi bir metromuzun olmamasıydı.

Kültürümüzde yoktu belki de yer altından bir yerlere ulaşmak. Aynı uçmak gibi. Ancak sonra anladık ki aslında bunlar sadece imkansızlıklar ve ekonomik zorluklardanmış. Şimdi hem havalarda uçuyor hemde yer altlarından şehirleri fethediyoruz.

İstanbul’da raylı ulaşım , hafif metro v.s bir çok yakıştırmadan sonra gerçek bir metro ağı yavaş yavaş oluşuyor. Gerçek bir metro ağı derken bunu sadece kelime anlamına tam olarak oturduğu için belirtiyorum. Yoksa bizde ki metrolar , şehirler kurulup büyümeye başlayıp milyonlarca insana ulaşan bir nüfus kalabalıklığına ulaştıktan sonra plan – projelendirildiklerinden genelde hali hazırda bulunan yolların altında aynı güzergah zorlamaları ile yapılmak zorunda kalıyor. Anadolu yakası metrosu gibi. E-5 isimli karayolunun daha aşağıda bulunan yerleşim yerleriyle birleşmesi uzun yıllar oldu. Bundan dolayı bir iç yol haline gelen çevre yolu veya eski adıyla “Ankara asfaltı” altında bir metro güzergahı bunca kalabalığa rağmen ,indirimli bilet uygulamasıyla bir ilgi yaratmaya çalışıyor. Olur mu ? Elbette ki olur. Ancak hatların , biraz daha şehir içlerine , günlük hayatta toplu ulaşımın kullanıldığı yerlere yakın kurulma imkanı olsaydı şimdi metro İstanbul’un vazgeçilmezi olurdu. Hızlı tren seferlerine bağlantı kuracak olan banliyo hatları güzergahının daha fazla kullanılacağını düşünüyorum. Ancak bu önemli bir imaj düzeltme çalışmasıyla gerçekleşebilir. İstanbul halkının gözünde banliyo trenlerinin ve istasyonlarının yıllardır yankesici , madde bağımlısı kişilerin barındığı ve trenlerde cirit attığı güvensiz bir ulaşım alternatifi olarak görülüyor. Zorunluluktan kullanılıyor ve eğer başka bir seçenek varsa tercih edilmiyordu. Şimdi ele harika bir fırsat geçti. Metroların modern , teknolojik ve banliyo trenlerine göre lüks sayılabilecek konfor yaratan ortam , istasyon ve trenleri ile denk bir banliyo işletmesi şehire yepyeni bir tarz kazandıracaktır.

Umarım İstanbul gibi büyük bir şehir , emsalleri olan Dünyanın diğer metropollerinde ki gibi keşiflere olanak kılacak modern ve güvenli ulaşım alternatiflerine biran önce kavuşur. Burada önemli olan yaşayan halkın bu ulaşım araçlarına sahip çıkmasıdır. Kendi hayatlarına , kendi konforlarına ve güvenliklerine. Hızlı yaşayan zor bir şehir de günlük hayattan keyif alabilmek için yaşayan şehirli nüfusa büyük iş düştüğünü unutmayalım.

Kaynak : www.kesfet.tv

Подобные Железнодорожные Новости

Подобные новости скоростного поезда

О Левент Озен
Каждый год, высокоскоростная железнодорожная отрасль, европейский лидер в растущей Турции. Инвестиции в железные дороги, которые используют эту скорость у высокоскоростных поездов, продолжают расти. Кроме того, благодаря инвестициям, сделанным для транспортировки в городе, сияют звезды многих наших компаний, производящих продукцию отечественного производства. Он гордится тем, что производство турецких скоростных поездов национального масштаба было запущено в дополнение к компаниям, производящим отечественные трамвайные, легкорельсовые и метро. Мы очень рады быть за этим гордым столом.

Будьте первым, кто оставит отзыв

Yorumlar

Этот сайт использует Akismet для уменьшения количества спама. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.