Город Самсун Бююкшехир садится на автобус 70 для общественного транспорта

Olağanüstü toplanan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde 3 madde görüşülürken, yapılması planlanan “Adli Tıp alanı” 5 bin m2’den 10 bin m2’ye çıkartılarak tekrar meclisten geçti.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi bugün olağanüstü bir oturum gerçekleştirdi. Meclis binasındaki toplantı salonunda yapılan olağanüstü toplantıda 3 gündem maddesi ele alındı. Üç gündemle toplanan mecliste, ‘Adli Tıp alanı belirlenmesi’, ‘arsa vasıflı alanın satışı’ ve ‘özel halk otobüslerinden alınan yıllık vizenin düşürülmesi’ maddeleri görüşüldü. Maddeler öncelikle ilgili komisyonlara havale edildi. Komisyonlarda kabul edilen maddeler daha sonra tekrar meclise havale edildi. Komisyondan gelen 3 madde, mecliste kabul edilerek karara bağlandı.

Meclisin asıl toplanma nedeni olan “İlkadım Belediyesi sınırlarında yer alan Kuşçulu Mahallesi alanı içerisinde ‘Adli Tıp alanı’ belirlenmesi ve arazi kullanım kararlarının yeniden düzenlenmesine ilişkin nazım ve uygulama imar planı değişikliği teklifi” gündemde meclis üyelerine okundu. Daha sonra madde hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Harita Mühendisliği Dairesi Başkanlığından personeller, “Adli Tıp alanı olarak kullanılacak parselde 5 bin m2’lik Adli Tıpa ait bir alan bulunmaktaydı. Bu alanın hemen yanında da belediyenin mülkiyetinde olan 42 bin 517 m2’lik belediyemize ait mülkiyet bulunuyor. Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, mevcut 5 bin m2’lik alanın yetersiz olduğundan yeniden planlama ihtiyacı doğdu. Bizim olan 5 bin m2’lik alanı da daha önceden belirlenen 5 bin m2’lik alan ile birleştirilmek suretiyle tadilata gittik. Ayrıca bölgede Karayollarına ait bir mülkiyet de bulunmaktaydı. Onlarla ilgili kurum görüşünü aldık. Onla alakalı da düzenlemeler devam ediyor” açıklamasında bulundular.

Çakır: “Samsun’daki vakalar Trabzon’a gidiyordu”

Samsun’daki Adli Tıp vakalarının Trabzon’a gitmek zorunda kaldığını belirten Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, “Adalet Bakanlığının uzun yıllardır Samsun’da gündemde olan Adli Tıp merkezi yapma çabaları var. Bu yatırım, uzun süredir Samsun’a kazandırılamamıştı. Samsun’da Adli Tıp ile ilgili vakalar olduğunda vakalar Trabzon’a gitmek zorunda kalıyordu. Adalet Bakanlığı Samsun Cumhuriyet Başsavcılığının belediyemize müracaatı ile birlikte Adli Tıp binasının gündemlerinde olduğunu ama bizim gerekli düzenlemeyi yapmamız gerektiğini söylediler. Biz de 5 bin m2’lik alanı istek doğrultusunda 10 bin m2’ye çıkardık. Samsun’a çok gerekli olan Adli Tıp binasını Samsun’a bir an önce kazandırmak için olağanüstü şekilde meclisi topladık. Bu karar ile işleri hızlandırmak istiyoruz. Sadece meclis kararı da yetmiyor. Kararın ardından bir takım işlemler yaparak süreci halletmemiz gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından oylanan madde, oy birliği ile kabul edildi.

Araç sayımının neden yapıldığı açıklandı

Neredeyse şehrin her yerinde yapılan araç sayımının neden yapıldığını açıklayan Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Kadir Gürkan, “Samsun Ulaşım Master Planı, daha önceden yapılmıştı. Ancak önceden yapılan belirlemelerde bu kadar araç ve konut yoğunluğu yoktu. O açıdan planımızın güncellenmesi gerekiyordu. Biz de bunun için çalışmalara başladık. Üzerinde Samsun Büyükşehir Belediyesi yelekli elemanları araç sayımı yaparken görüyorsunuzdur. Bu kişiler sadece araç saymıyor, evlere de gidiyorlar. ‘Bugün eve nasıl geldiniz’, ‘Sabah işe nasıl gittiniz?’ gibi sorular sorarak, halkın ulaşım yöntemlerini analiz etmeye çalışıyorlar. Bu analizler ilçelerde de yapılacak. 3 ay içerisinde saha çalışması bittikten sonra ‘modelleme’, modelleme aşamasından sonra da ‘yorumlama’ya geçirerek Samsun’daki kent içi ulaşım hareketi hakkında net bir verimiz olacak. Onun üzerine de yapılacak olan çalışmalar, aksiyon planı haline getirilecek” diye konuştu.

70 otobüs alınıyor

Samsun’a birçok otobüs daha geleceğini ifade eden Gürkan şunları söyledi:

“Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak, kent içi toplu taşımada bir ihtiyacı görerek meclisin kararı ile 70 adet otobüs alımını onaylamıştık. Devlet Malzeme Ofisinden siparişler verildi. 23 otobüsümüz geldi. Kasım sonuna kadar da 70 otobüsün de kent içi toplu taşıma alanında halkımıza hizmet vereceğini paylaşmak istiyorum.”

Mecliste, arsa vasıflı alanın satışı maddesi oy çokluğuyla, diğer iki madde ise oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı.

Подобные Железнодорожные Новости

Подобные новости скоростного поезда

О Левент Озен
Каждый год, высокоскоростная железнодорожная отрасль, европейский лидер в растущей Турции. Инвестиции в железные дороги, которые используют эту скорость у высокоскоростных поездов, продолжают расти. Кроме того, благодаря инвестициям, сделанным для транспортировки в городе, сияют звезды многих наших компаний, производящих продукцию отечественного производства. Он гордится тем, что производство турецких скоростных поездов национального масштаба было запущено в дополнение к компаниям, производящим отечественные трамвайные, легкорельсовые и метро. Мы очень рады быть за этим гордым столом.

Будьте первым, кто оставит отзыв

Yorumlar

Этот сайт использует Akismet для уменьшения количества спама. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.